جدایی نادر از سیمین

 

نگاهی کوتاه بر فیلم جدید اصغر فرهادی

مسئله بر سر وجود است. بودن یا نبودن. چه روح طفل درون رحم مادر و چه پیرمرد رو به موتی که آلزایمر دارد و حتی شلوار خودش را هم نمی تواند بالا بکشد و با دستگاه اکسیژن نفس می کشد. نادر و سیمین حول این محور شکل گرفته اند. سیمین می گوید پدر نادر آلزایمر دارد و چیزی نمی فهمد و مادر سیمین قتل طفل درون رحم را با قتل یک جوان  هجده ساله به طور مضحکی مقایسه می کند اما حس نادر به پدر همان حس است و حس مادر هم به بچه اش همان حس. فیلم ما را با یک دغدغه جهانی روبرو می کند که قوانین آن (سقط جنین) در بسیاری از کشورها متفاوت است و هر از چند گاهی نیز تغییر می کند.  جدایی نادر از سیمین جدایی این دو دیدگاه است. اما اصغر فرهادی با هوشمندی جواب این مسئله را از دید ترمه یازده ساله بیان می کند. جایی که عقل انسان پاسخی برای جواب دادن ندارد، ذهن پاک یک کودک است که می تواند حجت باشد. در پایان در دادگاه است که کشف این تصمیم گیری بر عهده ما گذاشته می شود که ترمه کدامین دیدگاه را انتخاب می کند. در ابتدا، مواجهه با این تصمیم بسیار سخت می نماید ولی در فیلم می بینیم که ترمه این تصمیم را اگر چه سخت، اما خیلی محکم گرفته است و هیچ شکی ندارد. پس حتما جوابی هم برای ما باید باشد.
ذهن تماشاگر تا پایان فیلم به دنبال پیدا کردن شخصیت خوب و شخصیت بد داستان است. تا جاییکه مشخص می شود که نادر قتلی را مرتکب نشده و اکنون خود او صاحب عزا شده است. بعد از این اتفاق ورق ها یکی یکی بر می گردد و نادر تبدیل به شخصیت خوب داستان می شود و می شود فهمید که ترمه چه کسی را هنگام طلاق انتخاب می کند و او سیمین است با اینکه با نگاه آخر حق را به نادر می دهد اما با ایدئولوژی نادر هر چند که درست باشد زندگی بسیار سخت تر است!
چیزی که بیش از هرچیز در فیلم های فرهادی مشاهده می شود نبوغ ادبی و داستان سرایی اوست. نبوغی که ابزاری به نام سینما به شکلی حیرت آور در خدمت او آمده تا به موثر ترین شیوه بیان و نمایش امروزی، خود را به مرحله ظهور برساند. شیوه ای که پاسخگوی بسیاری از سوال های بنیادی است که در هیچ مکتب علمی و فلسفی دیگری نمی شود به دنبال جواب آن ها گشت. 

 

/ 1 نظر / 23 بازدید
آزاد

سلام دوست گرامی ، بلاخره بعد از این همه جر و بحث و هیاهو ، دولت محافظه کار سقوط کرد . البته هارپر قبلا هم تا لب مرز برکنار شدن رفته بود ولی با مداخله فرماندار قبلی کانادا نجات یافت . خوشبختانه یا بدبختانه این بار به دلیل عدم کسب رای اعتماد برکنار شد و مردم کانادا را مجبور کرد که در دوم ماه می به پای صندوق های رای بروند . حالا بماند که این بار مردم کانادا ، چه کسی را به عنوان نخست وزیر انتخاب می کنند. http://blog.cheshmehregi.com/